עוזרות קוליות - מי צריך ולמה זה טוב

עוזרת קולית – מי צריך ולמה זה טוב?

התפקיד של העוזרת הקולית הוא לקחת פקודות קוליות של המשתמש (קלט) ולהמיר אותם לפעולות וביצוע משימות (פלט). הפקודות הקוליות מאופיינות באמצעות חרוזי וצמדי מילים שהעוזרת מאבחנת אותם כבקשה למידע או קריאה לפעולה מסויימת ומבצעת אותם. אי לכך, המשתמש מקבל סיוע ועזרה בקביעת פגישות, ביצוע פעולות טכנולוגיות כמו הדלקת מזגן (באמצעות רכיב בית חכם מתאים), חיפוש מספר טלפון ועוד. כל זה לפני ההמצאה הנוכחית היה דורש התערבות אנושית.

העוזרות הנפוצות כיום הם Alexa העוזרת הקולית של אמזון, אחריה Google Home  העוזרת הקולית של גוגל, Siri של אפל, Cortena של מייקרוסופט, Bixby של סמסונג ועוד.

 

מה אני צריך את זה ?

השליטה הקולית מאפשרת ביצוע משימות ופעולות בצורה פשוטה יותר. מדובר על אותן פעולות יחידניות אשר אנו מבצעים יום יום באמצעות ידינו ורובן בעזרת ממשקי הטלפון החכם כמו להיכנס לבדוק מזג אויר, לקבוע פגישה ביומן או להפעיל התקן חשמלי באמצעות הבית החכם. אך לעיתים תכופות מאוד אנו עסוקים ומרוכזים במשימות חשובות ולהפריע לידינו העסוקות כמו שטיפת כלים במטבח או סתם צפייה נעימה מול הטלוויזיה בכורסה הנוחה של הבית.

 

איך העוזרת הקולית משדרגת את הבית החכם?

בנושא הבית החכם העוזרות הקוליות משדרגות משמעותית את אופן השליטה והנוחות משתדרגת בצורה מאוד מרשימה. בדרך כלל ממשקי השליטה בבית החכם משתקפים באמצעות אפליקציה הנשלטת מהסמארטפון, מטאבלט או ממסכי שליטה ייעודיים. על ידי קריאה לעוזרת הקולית ואמירת פקודות קוליות של המשתמש ניתן לקבל שליטה על הבית באופן מיידי שאינו מצריך שימוש בציוד או התקן כלשהו מאלה שציינו קודם, אלא פשוט באמצעות דיבור קולי.

 

אלקסה או גוגל הום – איזה עוזרת טובה יותר?

אין ספק שהשולטת העיקרית בשוק העוזרות הקוליות היא אלקסה של אמזון עם סדרת עוזרות קוליות מגוונת ואורך חיים גדול יותר בשווקי העולמיים מזה של גוגל הום. לאמזון יש למעלה מ-30,000 סקילים skills מה שמעניק לה התממשקות למגוון רחב יותר של מוצרים. העוזרת של גוגל הום שמה דגש ומציגה איכויות טובות יותר בתחום הזיהוי הקולי, כלומר בבית אב קיימים מספר נפשות וכל אחד מדבר ומפעיל את הגוגל הום לפי תווי הקול המזוהים עמו ולכן היא יודעת לפענח מידע זה להבין הקשרים מאמירות קודמות ולתמוך במספר משתמשים. לעומת זאת, בנושא השיח אלקסה פחות טובה ואינה מצליחה להבין רמזים ולבצע היקשים משיחות קודמות כאשר היא מופעלת באמצעות הדיבור הקולי.

לסיכום

נושא העוזרות הקוליות מתפתח בצורה אקספוננציאלית וההתממשקות וביצוע המשימות באמצעות הדיבור הקולי מתארך מיום ליום ומשעה לשעה באמצעות עוד ועוד חברות אשר מציבות לעצמן כאתגר לחבר את מוצריהן לתמיכה באמצעות ה- VA (Voice Assistant). המטרה העיקרית של העוזרות הקוליות היא לשפר את חיינו באמצעות ביצוע פעולות ומשימות יומיומיות בצורה פשוטה יותר, אך לצד זה נאלץ גם לרכוש עוד ועוד מוצרים טכנולוגיים שיהיו מחוברים לעוזרת הקולית ויבצעו את המשימות. במקרה הקלאסי שלנו, רכישת מוצרים או מערכת בית חכם שתיהיה מחוברת לאחת העוזרות הקוליות ותאפשר שליטה בבית החכם.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email