1-2-3

3 טיפים בבחירת מערכת חכמה לבית

אלה הם 3 טיפים לפני בחירת מערכת חשמל חכם לבית שתעזור ותקל עליכם בתהליך מול הספק ותשמש אתכם לאורך שנים קדימה.

טיפ 1 – מה כוללת הצעת המחיר

ראשית, יש לבדוק מה כוללת ההצעה על כל תנאיה ולשים לב לאותיות הקטנות במידה וקיימות. מלבד זאת יש לבדוק מספר נושאים באופן מעמיק ולשאול את השאלות בטרם הזמנת מערכת לביתכם.

1.      אחריות מערכת – תקופת האחריות על הציוד.

2.      התקנה חשמלית – האם המערכת כולל התקנה חשמלית.

3.      שירות ותחזוקה  – במידה ובוצעה התקנה בבית הלקוח ולאחר תקופה יתקיימו כשלים בין אם כתוצאה מפעולת לא מתבקשת של הלקוח או כתוצאה מכוח עליון, האם נקבל שירות ללא עלות בעבור תיקון הבעיה והחזרת המערכת למצב בו הייתה בעת יום המסירה? עלינו לברר זאת

4.      תיכנות בית חכם – האם המערכת כוללת תיכנות מלא של יחידות הקצה לאפליקציה של דיירי הבית.

5.      כמות התרחישים והאוטומציות – יש לבדוק את כמות התרחישים והאוטומציות שיקבל הלקוח בעבור המערכת שרכש. האם התיכנות מוגבל במספר התרחישים וכו'.

 

טיפ 2 – בדיקה באיזה פרוטוקול תקשורת וטכנולוגיה תעבוד המערכת

חשוב מאוד לבדוק באיזה שיטה עובדת הטכנולוגיה של המערכת. הטכנולוגיה במערכת חשמל חכם אלחוטי היא בעצם שפת התקשורת והאופן בה המשתמש מייצר אינטרקציה עם יחידות הקצה ולהיפך. להלן סיכום מתומצת עבור סוגי הטכנולוגיות הנפוצים בתחום בית חכם אלחוטי.

טכנולוגיות עם מרכזיית בית חכם

1.      Z-Wave Plus – הפרוטוקול תקשורת המתקדם ביותר בעולם כיום, מאחר ומדובר במערכת הפועלת על בסיס תקן אחיד ונחשבת למערכת פתוחה עבור המשתמש עם מעל 400 יצרנים בעולם, ולא מוגבלת בהתקשרות מוצרים לחברה אחת. כמו כן, המערכת פועלת בטכנולוגיית Mesh (בעברית: רשת מבוזרת) המאפשרת לקבל ביצועים טובים יותר ושדרוג חווית המשתמש.

במאמר הבא תוכלו לקרוא על טכנולוגית Z-Wave Plus – לינק

2.      ZigBee – פרוטוקול תקשורת דומה ל Z-Wave העובד גם באמצעות Mesh אך החיסרון שאינו נחשב תקן חד ערכי בעולם, דבר המקשה על חיבור כל המוצרים למערכת אחת ומייצר חוסר תאימות מלא בין הגרסאות השונות.

3.      RF433   המערכת הוותיקה ביותר בתחום. בגרסאות המתקדמות שלה ניתן להתקין את המפסקי חשמל ללא קו אפס, דבר המאפשר התקנה קלה ופשוטה. קיית מגבלת טווחים בתקשורת זו מאחר והמרכזייה תמיד משדרת באופן ישיר ליחידת הקצה ולא יודעת להשתמש בהעברת מידע דרך יחידות בינייים כמו בטכנולוגיית ה-Mesh.

טכנולוגיה ללא מרכזיית בית חכם

1.      WiFi – תקשורת הפעולת בשני רחבי פס, האחד 2.4Ghz והשני 5Ghz. מוצרי הבית החכם יתחברו אך ורק לרוחב פס של 2.4GHz בגלל היותו בעל אורך גל וחדירות גבוהה יותר מאפשרת ליחידות לשמור על 'יציבות ברשת'. מוצרים אלה בעלי קישוריות WiFi מאפשרים ללקוח להתחבר ישירות לנתב האלחוטי שבביתם, ללא צורך באביזר נוסף.

2.      Bluetooth – תקשורת בסיסית מאוד המאפשרת למשתמש להתחבר ליחידות הקצה באופן ישיר ולשלוט עליהם באמצעות הסמארטפון אך ורק ברדיוס מסויים של 20 מטרים. טכנולוגייה שהייתה נפוצה עד לפני מספר שנים אך כמעט שאינה בשימוש עוד היום.

 

טיפ 3 – אינטגרציה ותאימות למערכות הנוספות שבבית

ערך מוסף של המערכת יכול להתבטא ולהתשקף במספר רב של פרמטרים, חלקם חשובים ומשמעותיים ללקוח וחלקם לא חשובים ויעילים בחיי היום יום כפי שחשבנו שיהיו. דוגמאות ליתרונות משמעותיים ובעלי ערך:

1.      חיבור מערכות נוספות למערכת הבית החכם –

מערכת בית חכם שיודעת לכלול ולאפשר ללקוח שליטה על המערכות הנוספות בבית ולאפשר לו להינות ממשק אחד הכולל את כל ההתקנים. מרכזיית ZipaTile יודעת לאפשר ללקחת להינות משליטה כוללת All In One.

·         מצלמות – צפייה בצלמות פנים וחוץ בממשק הבית החכם.

·         אזעקה – יציאה מהבית כיבוי כללי ודריכת האזעקה בלחיצת כפתור אחת.

·         אינטרקום – צפייה במסך הכניסה והפעלת תרחיש להדלקת האור בשביל הכניסה.

2.        תמיכה ותאימות למספר רחב של מוצרים ותקשורות –

·         תקשורת

         למשל מרכזייה בית חכם Zipabox  בפרוטוקול תקשורת Z-Wave יודעת לתמוך במספר רחב של סוגי תקשורת נוספים כמו ZigBee, KNX, RF, EnOcean ועוד.

·         מוצרים

         למשל מרכזיית Fibaro בפרוטוקול תקשורת Z-Wave יודעת לתמוך במספר רחב של מוצרים ושירותים כמו שליטה קולית, נורות Philips Hue, רסיבר Denon, Harmony  של לוגיטק. 

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email